zajímavosti - bobulové ovoce

13.03.2018

Dnes jsme si pro Vás přichystali sbírku ovoce, které u nás ještě není tak známé a je to veliká škoda. Všechny tyto druhy můžete u nás zakoupit a my Vám je nyní představíme.

Moďoul

Je to menší stromek, dorůstající do výšky 3 - 5 metrů. Někdy se můžeme setkat s názvem "banán severu", což je vzhledem k chuti plodů výstižný název.

Moďoul má rád půdu bohatou na živiny. V době vegetačního klidu snese mráz až -20°C, na jaře raší později, proto uniká jarním mrazíkům. Kvete velkými purpurovými květy. Netrpí chorobami, ani škůdci, má rád slunné stanoviště, propustné, humózní a přiměřeně vlhké půdy.
Plody jsou oválné, různě velké dle odrůdy, 5- 15cm dlouhé a 5- 10cm široké.
Dužnina plodů má krémovitou konzistenci, která je chutí podobná sladkému banánu s příchutí manga, ananasu...prostě je to lahůdka. Po vyjmutí semen lze dužninu pohodlně vyjídat lžičkou. Dužnina obsahuje hodně vitamínů ( vit.C, A ) a minerálů ( železo, vápník, hořčík..). 

Plody je nejlepší konzumovat čerstvé, jsou velmi dobře stravitelné nebo je můžeme tepelně upravovat podobně jako banány.
Moďoul je díky svým plodům velmi atraktivní keř, který stojí za to v zahradě mít.


Mišpule

Mišpule je keř, který v našich podmínkách dorůstá až 3 metrů. Vyhovuje ji slunné stanoviště a propustné půdy, velmi dobře snáší mrazy.
Květy mišpule jsou krásné, až exoticky vypadající a jsou na jaře velkou ozdobou zahrady. 

Plody vypadají jako malá chlupatá jablíčka, mají světlehnědou barvu a obsahují mnoho vitamínů ( vitamín C, B2 ) a minerálů ( vápník, hořčík, draslík ). Konzumují se až po přemrznutí nebo po delším skladování, kdy je dužnina měkká, sladká a aromatická. Mrazem se v plodech zkoncentrují cukry. Plody chutí připomínají kombinaci hrušky, jablka a jeřabiny. Úplně nejlépe chutnají mišpule utržené přímo ze stromu, kdy si dužninu jako marmeládu vytlačíte přímo do úst. Z plodů mišpule lze vyrábět rosoly, džemy, likéry a také léčivý sirup proti průjmu.

Na podzim se můžete těšit na nádherně vybarvené listy mišpule. Je dobře, že se tento krásný malý strom vrací zpět do našich zahrádek, protože ještě v 19. století byl běžnou součástí zahrad i jídelníčku našich předků.


Arónie

Arónie je nižší až střední keř o výšce 1,5-2 metry, nebo bývá roubován na kmínku. V poslední době jsou čím dál populárnější méně známé druhy ovoce, zejména díky rozmanitosti chutí, které nabízejí a samozřejmě i díky jejich pozitivnímu vlivu na naše zdraví. 

Arónie, nebo také temnoplodec, je z čeledi růžovitých stejně jako jeřáb, kterému se jeho plody podobají. Jsou o něco větší než černý rybíz, měkké, příjemně pikantní. Obsahují vitamín C, železo a další mikroprvky, za zmínku stojí vysoký obsah jódu. Dají se zpracovávat stejně jako jedlé jeřabiny nebo rybíz: buď čerstvé do ovocných salátů či pohárů, nebo zpracovávané na výborné kompoty, marmelády, šťávy a vína, dají se i dobře sušit, aniž by podléhaly plísním. Plody lze sklízet ze stromu postupně od září do konce října, neboť zralé vydrží dlouho na stromě, kde se nekazí. 

Listy jsou sytě až temně zelené, lesklé, což z něj činí velmi atraktivní keř do živých plotů. Bonusem je jeho podzimní zbarvení s barvami od temně oranžové po zářivě karmínově červenou. Je samosprašný a nepotřebuje stříhat, není-li pěstován v živém plotu. Je nenáročný na půdu a zcela mrazuvzdorný.

Aktinidie význačná (Minikiwi)

Aktinidie význačná je samosprašnou odrůdou, což znamená, že nepotřebujete samčí a samičí rostlinu, stačí jedna. Kromě chutných plodů se zároveň jedná o pěknou popínavou rostlinu s tmavě zelenými listy a vonnými květy v červnu.

Tato popínavka nese plody stejné chuti a tvaru jako kiwi, velikosti větších angreštů, cca 4-5 cm dlouhé. Jsou zelené, s hladkou slupkou, sladce navinulé a dozrávají postupně. Nejlepší jsou, když začnou lehce měknout. Nezralé plody lze otrhat dříve a vložit do sáčku s jiným ovocem, produkujícím ethylen (např. jablka), ponechat v pokojové teplotě a plody dozrají. Díky malé velikosti plodů snáze dozrávají do cukernatosti a jsou o dost sladší než velkoplodé druhy dovážené z jižních států. Plodí přibližně v říjnu, na dvouletém dřevě. Rostliny plodí mnohdy již druhým rokem po výsadbě. 

Prořezávat lze na konci zimy, dokud není přítomna míza, nebo ke konci léta. Kiwi potřebuje slunečnou polohu a mírně kyselou, kyprou zem. Pozor na přehnojení - nechce potom kvést. Tento kultivar byl speciálně vyšlechtěn pro odolnost mrazům až -29°C.

Kustovnice čínská (Goji)

Keř, který je opadavý dorůstá až do výšky 3 metrů, má fialové květy - sladce voní. Kustovnice čínská, nebo také Goji - klenot tradiční čínské medicíny, příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin, výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Obsahuje celou řadu prospěšných látek. 

Rostlina plodí ovoce, které známe pod názvem Goji. Rostlina není náročná na pěstování a stanoviště, je mrazuvzdorná a nejlépe se jí daří na slunci. Rostlinu stačí zalévat 1 x za měsíc. Kvete od dubna do května. Listy jsou 3-6 cm dlouhé, úzké a svěže zelené. Plody se tvoří na konci léta, mají sytě oranžovou barvu, jsou drobné, protáhlé a oválné. Povrch je lesklý. 

Sklízet začínáme když je ovoce zralé z 80%, po sklizni bobule sušíme, buď mechanicky nebo vzduchem. Konzumovat je můžeme i čerstvé, bez sušení.

Muchovník

Muchovník Lamarckův je rostlina, opadavá listnatá dřevina, vyšší,  olistěním řídký, nepravidelně a hustě zavětvený keř, nebo malý strom. Keř se dorůstá výšky 1 - 3 metry a strom 4 - 8 metrů. Řadí se do čeledi Rosaceae - růžovité. Na jaře, od dubna do května je dřevina nápadná výraznými bílými květy.

Současně se začínají rozvíjet i mladé bronzové lístky, které jsou nejprve zelené a na podzim se zbarvují do oranžova až tmavě červena. A to ještě není všechno. V červnu až v červenci dozrávají úžasné plody podobné velkým borůvkám, mají purpurově-černou barvu. Mají cca 1 cm v průměru, zrají již na začátku léta a mají sladkou chuť.

Muchovník Lamarkův vysaďte na slunné místo nebo do polostínu. Nejlépe se mu bude dařit v lehkých, vlhkých, úrodných, dobře propustných, neutrálních až kyselých půdách. Plodí už třetí rok po výsadbě. Plody jsou vhodné ke zmrazení, do omáčky, marmelády, na zavařování apod. Spoustu důvodů na výsadbu do zahrady. Vhodný i jako okrasný živý plot. Je plně mrazuvzdorný a dobře snáší tvarovací i omlazovací řez.