zelené střechy a střešní zahrady

zelené střechy, střešní zahrady

projekce, realizace, údržby


Jak na střešní zahradu? 


Zelené střechy a střešní zahrady jsou pro mnohé prostory zahradou blízké budoucnosti. V létě chladí, v zimě hřejí, zlepšují mikroklima, potěší nás svými květy a hlavně mění plochy střech, které v létě působí jako radiátory na oázy klidu a zeleně. Tak dokáží ochladit naše města a zároveň zadržují vodu v krajině. V našich vegetačních podmínkách a obvykle nižší nosnosti střechy pod kolem 300 kg/m2 obvykle používáme nenáročné skladby sukulentních rostlin - rozchodníků. Pokud to však konstrukce střech dovolí, není problém na střeše pěstovat i les. 

Při realizaci zelené střechy se nemusíme omezovat a kreativitě se meze nekladou. Jen musíme respektovat orientaci střechy, nosnost a sklon. 

Většina zelených střech se v současnosti zakládá za využití předpěstovaných sukulentních rostlin - rozchodníků. Taková zeleň se nazývá extenzivní. Extenzivní střešní zeleň se skládá ze střešních konstrukcí, které mají únosnost 60-300 kg/m2. Malá únosnost podmiňuje zeleň a rostliny rozšiřující se do plochy jako jsou trvalky, skalničky a suché rostliny, které snesou extrémní podmínky střídání tepla, sucha a mrazu. Podrobněji se extenzivně střechy dělí podle tloušťky substrátu. Pro mechy a koberce trávy je nutná tloušťka substrátu 3-6 cm. Skalničky a osázena tráva potřebuje substrát 6-15 cm hrubý a plazivé rostliny 15-20 cm. Jednou ze skalniček, která se používá, je například netřesk střešní.

Nevýhody zelených střech a střešních zahrad
 • konstrukčně náročnější - třeba je dokonalé provedení hydroizolační vrstvy
 • nutná menší nebo větší údržba
 • v některých případech je nutné staticky zesílit nosnou konstrukci

Jaká je základní skladba pro zelenou střechu?

Že takto může vypadat střecha Vašeho obývacího pokoje? Ano, může. Jde jen o to správně kalkulovat váhu, požadavky rostlin a je to.  

Pokud Vaše střecha unese více - ideálně 500 kg/m2 a více, pak můžeme uvažovat o zahradě s keři a stromy. Intenzivní střešní zeleň se provádí na konstrukcích, které mají únosnost až 1000 kg/m2, takže je možné použít zeminu v tloušťce 1 až 1,3 m, která je vhodná pro vytvoření zahrady, s použitím květin, keřů a nízkých stromů. Taková konstrukce střech umožňuje uplatnit nadzemní nebo podpovrchové zavlažování.


Výhody zelených střech a střešních zahrad
 • produkují kyslík a zadržují oxid uhličitý
 • absorbují škodliviny ze vzduchu, filtrují částice prachu a zabraňují jeho víření
 • zabraňují přehřívání střech a prodlužují jejich životnost
 • redukují výkyvy teplot mezi dnem a nocí
 • fungují jako tepelná a zvuková izolace; snižují spotřebu energie pro vytápění a klimatizaci
 • pokládají se za nehořlavé
 • zvyšují vlhkosti vzduchu
 • mají neomezenou životnost (pokud jsou odborně provedené)
 • odlehčuje kanalizaci či zpomalují odtok dešťové vody
 • vytvářejí životní prostor pro hmyz
 • šíří vůni
 • působí z hlediska rekreace a odpočinku velmi esteticky
 • mohou být koncipovány i jako zahrádky pro pěstování květin a zeleniny

Chtěli byste se podívat na krátký film, kde se dozvíte na téma zelených střech a střešních zahrad více? 


Jak na zelenou střechu? Mrkněte na náš krátké filmy 

Víte že máte šanci získat dotaci až 500 Kč/m2 - více informací o využití dotace se dozvíte na www.novazelenausporam.cz


Chtěli byste více informací, řešíte projekt domu a uvažujete o zelené střeše?  Kontaktujte nás. Sjednejte si nezávaznou schůzku u Vás doma a podíváme se na to..

nebo jednoduše zavolejte - 777 171 424

GDPR - Obecné nařízení na ochranu osobních údajů

Tímto Vás informujeme o tom, že Vaše osobní údaje budou zpracovány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679, o ochraně fyzických osob, v souvislosti se zpracováním osobních údajů - General Data Protection Regulation (GDPR).

Subjekt údajů má pak právo zejména na:

 • na přístup k osobním údajům, opravu, resp. doplnění, na výmaz, na omezení zpracování, na přenositelnost údajů, vznést námitku, nebýt předmětem automatizovaného individuálního rozhodování s právními či obdobnými účinky, zahrnujíce i profilování.

V případě potřeby nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu info@premyslpisar.cz, případně písemně na adrese Přemysl Písař - zahrady s.r.o., se sídlem Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 5