japonské javory

26.03.2018

Pokud také rádi obdivujete krásu barevných listů na podzim, jistě Vás zaujmou japonské javory. Jejich nespornou výhodou je nižší výška. Nebude muset zvedat hlavy, abyste se mohli kochat jejich krásou, budete je mít v úrovní očí. Rostou poměrně pomalu a nejkrásnější budou, když je necháte volně růst.


Acer palmatus 'Dissectum Garnet' - je jeden z nejpopulárnějších javorů vůbec. Středně velké, velmi hluboce vykrajované listy vypadají jako nastříhané sněhové vločky a hustě pokrývají celý keř. Zjara raší zářivě červeně. V létě se zbarví do spolehlivé vínové, místy s červenohnědými a zelenými odstíny na neosluněných partiích, ke konci léta jsou temně vínové a na podzim se mění na ohnivě červenou. Roste pomalu, více do šířky než do výšky a tvoří nepravidelný keř s mírně převislými větvemi. Pro dobrý růst potřebuje propustnou, mírně kyselou zem (bohatou na rašelinu), která nebude vysychat. Červenolisté odrůdy japonských javorů snáší i plné slunce po celý den, pokud je dobře zamulčujete, aby i v horkých dnech léta měly kořeny v chladnější, vlhké zemi. Bude se jim dařit i v polostínu, kde barva bude rovněž spolehlivá, ale ne tak výrazná.
Rostliny starší 3-5 let (podle vyzrálosti dřeva) jsou plně mrazuvzdorné do cca -30°C.


Acer palmatum 'Bloodgood' - patří k bujněji rostoucím odrůdám, a je schopen vám vykouzlit tu pravou kulisu japonské zahrady. Jedná se o vyšší keř vzdušného habitu. Tvar je spíše vzpřímený, jako jeden z mála japonských javorů tvoří zaoblenou korunu. Přestože roste středně rychle, jeho výška v zahradách se většinou zpomalí, jakmile dosáhne cca 4m a začne zahušťovat korunu, aby vytvořil poměrně kompaktní habitus. Šířka koruny nepřesáhne 3m.
Listy jsou sytě červené, většinou sedmi-cípé, během sezóny nemění barvu a zůstávají sytě vybarvené až do podzimu, kdy se změní na zářivě červenou.
Dává přednost lehčí, kyselejší půdě, vlhčí - nikoli přemokřené, propustné. Dobře prospívá i na slunečném stanovišti. Rostliny starší 3 let jsou mrazuvzdorné do -27°C.


Acer palmatum 'Skeeters Broom' - je javor menší velikosti a vzpřímeného růstu. Na jaře raší svítivě červenými listy, jež zrají do středně vínové v létě, zatímco na špičkách větví stále přirůstají nové červené listy. Na podzim se mění do zářivě karmínově červené na dlouhé období, než opadají. Tato odrůda roste středně rychle, téměř výlučně do sloupovitého, ale pěkně zaobleného vícekmenného keře s hustým větvením, čímž se stává víceméně neprůhledným. Vyžaduje kyselejší, vlhčí půdu - nikoli přemokřenou, propustnou. Kořeny zamulčujte. Mají rády umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Pro syté vybarvení listů jej určitě pěstujte na plném slunci. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.


Acer palmatum 'Dissectum' - je stříhanolistá odrůda, široce rozkladitá, větve rostou do stran, ohýbají se a tvoří nepravý převislý tvar. Jasně zelené listy trávové barvy jsou velice jemné jako nastříhaná krajka, 7- až 9-cípé a dosahují 7 cm na délku a 12 cm na šířku na zralém dřevě. Nesnáší úpal v suché zemi, konce listů mohou zasychat a barva může ztmavnout až do hnědočervena. V rozptýleném světle nebo občasným plným sluncem během dne se mu daří nejlépe, zachovává si svěží zelenou barvu, kterou na podzim mění na ohnivě zlatavou až oranžově načervenalou.
Běžná výška se pohybuje od 1 do 2m v závislosti na výšce, do které byl vyvazován centrální kmen. Od tohoto bodu již tvoří pouze převislé větve. Střih není nutný, ale je možný kdykoli během zimy. Javory dávají přednost kyselejší půdě, vlhčí - nikoli přemokřené, propustné. Plně mrazuvzdorný do cca -27°C, starší rostliny až -29°C.


Acer palmatum 'Osakazuki' - jemně větvený keř až vícekmenný strom s bujnější vystoupavou korunou, starší stromy vytváří elegantní patrovitou strukturu. Listy jsou mohutnější, uspořádané jsou však velmi pravidelně a vodorovně, takže koruna je výrazně vzdušná. Po vyrašení na jaře jsou listy jasně hráškově zelené, v létě sytě zelené s lehkým načervenalým okrajem; na podzim pak vybarvují do ohnivě oranžově-červené barvy. Roční přírůstek je kolem 40cm. Vyžaduje kyselejší, vlhčí půdu, nikoli přemokřenou.